Подарки работникам: что со взносами, НДФЛ и НДС? ?сточник: https://www.buhgalteria.ru/article/podarki-rabotnikam-chto-so-vznosami-ndfl-i-nds © Бухгалтерия.ру

Pracodawcy mają prawo motywować pracowników do szczepień w dowolny sposób przewidziany w układach zbiorowych lub aktach lokalnych. Na przykład, zapewniając dodatkowy dzień wolny lub zachęcając materialnie pracowników. Jakie konsekwencje podatkowe spowodują wydawanie prezentów pracownikom, powiedział Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 15.10.2021 r.nr 03-01-10/83519. Czy opłacanie składek na Ubezpieczenie zdrowotne podlega opłacie i innym wynagrodzeniom naliczanym przez organizacje na rzecz osób fizycznych, zarówno w ramach stosunku pracy, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych, których przedmiotem są prace lub usługi. Jeżeli umowa cywilnoprawna przewiduje przeniesienie prawa własności nieruchomości, to wypłaty z niej składek ubezpieczeniowych nie podlegają opodatkowaniu (art. 4 ust. 420 Ordynacji podatkowej). Takie umowy obejmują umowę darowizny. Na jego mocy darczyńca nieodpłatnie przekazuje obdarowanemu nieruchomość lub prawo majątkowe na własność. (Ros. 1 art. 572 Kodeksu Cywilnego). Jednocześnie w przypadku, gdy darczyńca jest organizacją, a wartość daru przekracza 3 tys. zł, umowę darowizny ruchomości należy zawrzeć na piśmie.

Prezenty dla pracowników: czy odliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych w bazie podatkowej podatku dochodowego od osób fizycznych obejmuje wszystkie dochody osób fizycznych, które są dla nich otrzymywane zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej. Jeżeli pracownik otrzymuje towary lub na jego korzyść wykonuje prace i świadczy usługi nieodpłatnie lub w częściowej opłacie, to wszystko to odnosi się do dochodów uzyskanych w naturze. Dlatego otrzymując prezenty od pracodawcy, pracownik ma dochód w naturze. Z jego kosztów trzeba utrzymać podatek dochodowy od osób fizycznych. Wyjątek-jeżeli wartość prezentu nie przekracza 4 tys. zł. W takim przypadku obowiązuje zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie paragrafu 28 artykułu 217 Ordynacji podatkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.