Jak i kiedy należy potrącać podatek dochodowy od wypłat na mocy orzeczenia sądu??źródło

Przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należy wziąć pod uwagę wszystkie dochody otrzymane przez niego zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej. Dlatego należy wziąć pod uwagę dochody, które firma wypłaca pracownikowi na podstawie decyzji sądu. Ale płacąc podatek, pamiętaj o niuansach. Dlaczego konieczne jest wstrzymanie podatku dochodowego od płatności na podstawie decyzji sądu? Podatek dochodowy od osób fizycznych podlega opodatkowaniu wszystkimi uzyskanymi dochodami osób fizycznych zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej lub w przypadku wystąpienia prawa do rozporządzania nimi, a także dochodów w postaci korzyści materialnych. Jednocześnie istnieją dochody, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Są one wymienione w artykule 217 Ordynacji podatkowej. Na przykład, do liczby zwolnione z podatku PIT dochodów zaliczono wszystkie gatunki prawnie ustalonych system rekompensat związanych, w tym z odszkodowaniem za szkody spowodowane przez kalectwem lub w inny uszkodzeniem zdrowia (p. 3 art. 217 ordynacji podatkowej). Wysokość odszkodowania za szkodę moralną określa sąd. Dlatego kwota zadośćuczynienia za szkody moralne NDFL nie jest utrzymywana. Zatem, jeżeli dochody wypłacane na podstawie decyzji sądu nie są zwolnione z podatku na podstawie art. 217 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, organizacja lub Pi jako agent podatkowy jest obowiązana obliczyć, zatrzymać i zapłacić kwotę podatku. Jak potrącać podatek dochodowy od wypłat z orzeczenia sądu? W wyroku sąd może dokonać podziału kwot należnych osobie fizycznej i podlegających potrąceniu. Następnie w części rezolucyjnej decyzji określono kwotę dochodu do odzyskania oraz kwotę, którą należy potrącić jako podatek i przekazać do budżetu. Sąd może jednak nie dzielić kwot. Wtedy agent podatkowy po prostu nie jest w stanie utrzymać podatku dochodowego od osób fizycznych od płatności dokonywanych na podstawie decyzji sądu. W takim przypadku organizacja ma dwie opcje: potrącenie podatku od innych dochodów, które zostaną wypłacone pracownikowi; jeżeli nie będzie innych dochodów, to najpóźniej do 1 marca roku następującego po roku, który upłynął, należy pisemnie poinformować osobę fizyczną i do IFNS o niemożności potrącenia podatku, o kwotach dochodu, od którego podatek nie został potrącony, oraz o kwocie podatku niepodlegającego odliczeniu. Zgłaszane w zaświadczeniu o dochodach w ramach rozliczenia 6-Pit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.