Studium postaci człowieka, którego nazywają Leatherface!

Wszyscy mamy różne definicje tego, co sprawia, że horror jest straszny, ale diaboliczny złoczyńca, piekielna historia i żywe obrazy mogą wstrząsnąć widownią do samego sedna. Reżyser Tobe Hooper i współscenarzysta Kim Henkel stworzyli jeden z najbardziej wpływowych horrorów, jakie kiedykolwiek powstały, gdy w 1974 roku ukazała się Teksańska masakra piłą mechaniczną. Dzięki sprytnemu marketingowi, który nazwał film „opartym na prawdziwych wydarzeniach”, publiczność tłumnie tłumi się w kinach, aby być świadkiem tej rzekomo ” prawdziwej historii.”Przeżyli szok swojego życia i opuścili Teatr przerażeni tym, co zobaczyli. Okazuje się, że złoczyńcą jest duża, potężna postać, która dzierżyła piłę łańcuchową jako swoją charakterystyczną broń podczas pościgu za ofiarami. Co gorsza, zabójca nosił skórę twarzy człowieka!

Wyobraźcie sobie reakcję publiczności w 1974 roku. To było przed Black Christmas, Halloween, a nawet piątek 13-go. Jedyną rzeczą, która równie dobrze pasowała do tego poziomu strachu, były cechy stworzenia z lat 30. i być może podglądacza z lat 60. Był to pierwszy film z zabójcą, który miał wszystkie te cechy wyróżniające. Z piłą w ręku i maską wykonaną z ludzkiej skóry, niesławny Leatherface wszedł do historii kina jako jeden z najbardziej kultowych zabójców z horrorów wszech czasów. Ale co go tak przeraża? Jakie jest jego pochodzenie? A czy te filmy, w których morderca jest oparty na prawdziwych wydarzeniach?

Zamiast skupiać się na samych filmach, nawet jeśli oś czasu nie ma absolutnie żadnego sensu, wróćmy i zaangażujmy się w studium postaci tego, który nazywają Leatherface. Jedna z niewielu ikon horroru, do których czujemy się nieco sympatyczni.

Początki

Podczas gdy debiutancki film został okrzyknięty „opartym na prawdziwych wydarzeniach”, historia Leatherface jest w dużej mierze fikcyjna. Istnieją pewne elementy w filmie, z których są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, ale nawet do tej pory nie było doniesień o zabójcy z piłą mechaniczną w stanie Teksas. Sama historia jest inspirowana przez dwie sprawy kryminalne, które wstrząsnęły narodem i całym światem po doniesieniu wiadomości.

Pierwsza to historia Eda Geina, chorego psychicznie mężczyzny, który zamordował dwie kobiety w Wisconsin i zaczął rzeźbić ich ciała pośmiertnie. Następnie udekorował swój dom różnymi częściami ciała pobranymi z ciał zmarłych po rabowaniu ich grobów. Został aresztowany 16 listopada 1957 roku, a dwóch policjantów, którzy przeszukiwali jego farmę, odkryło makabryczne szczątki części ciała, które znajdowały się w całym jego domu. Historia Geina jest pełna tragedii, nadużyć i obsesji adoracji matki Geina. Pomimo zbrodni geina odgrywających dużą część inspiracji dla Leatherface ’ a, Normana Batesa w Psycho i Buffalo Billa z Milczenia owiec, nie był upiornym, złym człowiekiem, z którego te ikony horroru są najbardziej znane. Był zaburzonym człowiekiem, którego upadek psychiczny po śmierci matki gwałtownie zmienił jego postrzeganie świata i jego brak zrozumienia po aresztowaniu.

Druga część to historia Deana Corlla, a konkretnie Elmera Wayne ’ a Henleya. Dean Corll był seryjnym mordercą, który mieszkał w Teksasie, a wraz ze swoimi wspólnikami Elmerem Wayne ’ em Henleyem i Davidem Owenem Brooksem uprowadzili i zamordowali co najmniej dwudziestoletnich nastolatków na początku lat 70.w ciągu trzech lat. Henley i Brooks mieli zaledwie osiemnaście lat, gdy zostali aresztowani, a opierając się na ich przestępstwach, było to inspiracją dla zachowania Leatherface ’ a. Dwa akty kryminalne, które wstrząsnęły światem, stały się inspiracją dla Leatherface 'a i jego obłąkanej rodziny, którymi mogą być Sawyers lub Hewitt’ s, gdy odwołują się do remake ’ u z 2003 roku.Cechy Charakteru

Problemem Teksańskiej masakry piłą mechaniczną jest ciągłość. Filmy nie podążają spójnie za poprzednimi tytułami, a sam Leatherface przechodzi kilka zmian nazw. Jedyną rzeczą, która pozostała konsekwentna, jest traktowanie Leatherface ’ a z rąk jego rodziny. Leatherface nie jest jakimś żądnym krwi zabójcą, który chce zdobyć największą liczbę ciał; jest zniewolony przez swoją rodzinę i najlepiej opisuje się go jako wściekłego zabójcę psów, który jest wypuszczany od czasu do czasu. Służy swojej rodzinie, nigdy nie wypowiada słowa i zabija każdego, kto ośmiela się wtargnąć na własność jego rodziny.

Niektóre filmy z serii próbowały różnych historii pochodzenia, aby lepiej zrozumieć postać. W Leatherface widzimy go jako młodego mężczyznę, który większość życia spędza w zakładzie psychiatrycznym po usunięciu z morderczej rodziny. W Texas Chainsaw 3D jest przedstawiany jako antybohater zamiast makabrycznego zabójcy, którego przedstawiliśmy w 1974 roku. W remake ’ u i prequelu, The Texas Chainsaw Massacre The Beginning, ujawniono, że Leatherface urodził się w rzeźni po tym, jak jego biologiczna matka zmarła podczas porodu. Cierpiąc na chorobę skóry, młode dziecko zostaje wyrzucone do śmietnika, a następnie odzyskane przez Ludę Mae Hewitt.

Leatherface nie ma osobowości innej niż duży mężczyzna, który wykazuje cechy dziecięce. W filmie z 1974 roku Leatherface nosi sukienki, a nawet makijaż. Ponieważ nie mówi, wydaje się, że Leatherface nie był w stanie rozwinąć się w pełni i zasadniczo tkwi w dziecięcych skłonnościach. Historia tej postaci została również zaadaptowana w literaturze, ze szczególnym ukłonem w stronę serii komiksowych, które dostarczają kluczowej historii, która sprawia, że jest nam jeszcze bardziej przykro z powodu tej postaci.

Jednym z najbardziej przerażających aspektów Leatherface jest fakt, że biegnie z ogromną zwinnością i może z łatwością wysyłać swoje ofiary, pozostawiając je bezbronne przed nim. Nawet po zabiciu, postać nie wykazuje emocji ani empatii. Nie da się z nim dyskutować, targować się z nim, a nawet go oszukać. Postać nie przypomina Michaela Myersa jako zabójcy, który pozornie nie może umrzeć. Leatherface może być zraniony; widzimy to nawet, gdy jego ręka zostaje amputowana w pobliżu zakończenia remake ’ u z 2003 roku. Leatherface bardzo przypomina Jasona Voorheesa z serii Friday the 13th. Zarówno Leatherface, jak i Jason chronią swoją własność przed intruzami, którzy spotykają się na ich ścieżkach.

Wpływ

Od 1974 roku, sama idea Leatherface jest przerażająca do rozważenia. Człowiek z piłą łańcuchową, który nie może cię ścigać, jest wystarczająco przerażający dla każdego. Ale jedyną rzeczą, która odróżnia Leatherface od innych ikon horroru jest przekonanie, że nam na nim zależy. Wiem, że to może zabrzmieć dziwnie, bo jest mordercą, ale Leatherface nie wybrał tego życia. Został tak wychowany, a ponieważ jest społecznie odizolowany od reszty świata, każdy obcy wydaje się być dla niego zagrożeniem.
Jest to dość zabawne, jeśli wziąć pod uwagę pomysł, że Leatherface atakuje tylko wtedy, gdy ktoś włamuje się do jego domu lub wchodzi na jego własność.

Leatherface nie atakuje za to. Często jest sprowokowany i reaguje w jedyny znany mu sposób. Jego rodzina wzywa go, gdy przybywa Intruz, a kiedy ta piła łańcuchowa się rozkręci, lepiej zacznij biegać.

Filmy

Wraz z wydaniem Teksańskiej masakry piłą mechaniczną w tym miesiącu, która jest dziewiątą pozycją, Leatherface przeszedł dramatyczne przemiany. Tobe Hooper chciał coś zmienić i trochę i włączył większy nacisk na czarny humor w swojej kontynuacji z 1986 roku The Texas Chainsaw Massacre 2. Część trzecia i czwarta stawały się coraz bardziej głupie i z pewnością nie były tak straszne jak debiut. Wszystko to zmieniło się wraz z remake ’ em z 2003 roku i okazało się ogromnym sukcesem kasowym, który zapoczątkował Remake klasyki horroru.

W remake ’ u z 2003 roku powstał pomysł pokazania widzom prawdziwej deprawacji, którą pokazuje tutaj rodzina Hewittów. Jest krwawy, wredny, okrutny i ma wizualny talent, który wydaje się odpowiedni do horroru. Oczywiście, film nie jest dobry pod względem fabuły, ale w tworzeniu wrażenia, to więcej niż udane. Doceniam remake za to, co starał się osiągnąć, i powiem, że czuję, że Andrzej Bryniarski był skutecznym Leatherface. Jego ogólny rozmiar i wydajność sprawiły, że było to naprawdę przerażające doświadczenie.

Prequel remake ’ u również opierał się na okrucieństwie dość grubym, ale okazał się słabym doświadczeniem i można go zapomnieć. Zarówno Texas Chainsaw 3D, jak i Leatherface starały się być inne, ale po raz kolejny brakowało strachów i zamiast tego podwoiły się na gore i źle napisane Skrypty.

Najlepszy film to oryginał z 1974 roku. Jest przerażający, intensywny i jest chyba jednym z najstraszniejszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Zamiast pokazywać nam przerażającą przemoc, to jest dorozumiane i pozostawione do publiczności, aby określić, co się stało, co myślę, że jest o wiele bardziej skuteczne. Skrypt jest prosty, inteligentny i dobrze wykorzystuje ustalenie narzucającego się niebezpieczeństwa, pozwalając na rozgrywanie się napięcia. Poza tym, dlaczego każdy kolejny film musi odtwarzać końcówkę z piłą łańcuchową? Nie możesz wymyślić czegoś nowego? Tak, był kultowy, ale nikt nie lubi odtworzeń, które po prostu kopiują oryginał!

Teraz mamy dziwnie zatytułowaną Teksańską masakrę piłą mechaniczną, która jest bałaganem filmu. Z pominięciem jego rodziny, Leatherface zostaje sam i jest traktowany jako standardowy Horror slasher. Choć gore jest obfite, jest trochę wartościowego napięcia, ale ogólnie rzecz biorąc, ta dziewiąta odsłona to nic innego jak sesja upuszczania krwi.

Przyszłość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.